Türkiye Geleneksel Savaş Sanatları Federasyonu
TÜRKİYE BUGEIKAN RENMEI        


          Türkiye Geleneksel Savaş Sanatları Federasyonu 8.Mart.2005 tarihinde yasalarına uygun olarak kurulmuştur. Dünya Bugeikan Federasyonunun tüm yönetmelikleri ve eğitim müfredatı Türkiye Bugeikan Federasyonunda eksiksiz uygulanır. Federasyonumuz Dünya Federasyonundan tam destek almaktadır. Türkiye Federasyonunda derece alan her uygulayıcı, dünya merkezince direkt olarak tanınır ve onaylanır. Türkiye Bugeikan Federasyonunun Kurucu Lideri ve Başkanı Sayın Adnan Şafak Yüksel’dir. A.Ş. Yüksel, Hanshi Roy Jerry Hobbs’un öğrencisidir.

          1990 yılının başında başlayan eğitim sürecinde; Jujutsu, Iaijutsu, Kobujutsu, Shorinryu Karate Do, Gojuryu Karate Do ve Shitoryu Karate Do eğitimlerini almıştır. 2019 yılı sonunda Hanshi Roy Jerry Hobbs'un rızasını alarak, Adnan Şafak Yüksel Sekai Bugeikan Renmei (Dünya savaş sanatları federasyonunu) 2020 yılında kurmuştur. Hoca-talebe ilişkileri, dostlukları, kardeşlikleri tüm yaşamları boyunca sürecek, her zaman birbirlerine destek olacak ve birbirlerini koruyacaklardır. Hanshi Roy Jerry Hobbs Sekai Bugeikan Renmei'nin ve Türkiye Bugeikan Renmei'nin baş danışmanlığını yapmaktadır.


ADNAN ŞAFAK YÜKSEL
Dereceleri ve Hikâyesi


         Adnan Şafak Yüksel Uzakdoğu sporlarına çocukluk yıllarında Taekwon-Do ile başladı ve  1986 yılının sonuna kadar kesintisiz devam etti. Taekwon-Do'nun yanı sıra kısa sürelide olsa, birçok farklı stil çalıştı bazı örnekler; Boks, Güreş, Full Contact Karate ve Kick Boks vb.

          1990 yılının başında Sensei Roy Jerry Hobbs'un talebesi oldu ve Dentokan sanatlarının eğitimini almaya başladı. 
           A.Ş.Yüksel ilk olarak 1991 yılının sonlarına doğru kendisine ait olan özel bir spor salonunda Gojuryu Karate ve Shorinryu Karate eğitim vermeye başladı. (İzmir/Alsancak)

          1994 yılında Sei Do Kan Spor İhtisas Kulübünü kurdu ve tüm mücadele sanatlarına ait olan çalışmalar, kurulan Seidokan spor kulübünde devam etti. Seidokan Spor kulübünün kuruluşundan sonra Jujutsu, Iaijutsu ve Kobujutsu eğitimlerini de vermeye başladı.  Seidokan Kulübünde Gojuryu Karate Do da yetiştirilen birçok bay ve bayan sporcular, Türkiye Karate Federasyonunun Milli Takımın da yer aldılar. Milli Takımda yer alan sporcuları  Ulusal ve Uluslararası sayısız başarılar kazandılar.

          A. Şafak Yüksel, Türkiye Karate Milli Takımında (1997 ve 2003) yılları arasında, tüm kategorilerde ''Yıldızlar, Ümitler, Gençler ve Büyükler'' kategorilerinde Balkanlar, Avrupa, Dünya ve birçok Uluslararası  Şampiyonalarında Milli Takım Kata Antrenörlüğü yaptı.
Aynı yıllar içerisinde, Türkiye Karate Federasyonunda Teknik Komite Üyesi, Dan Sınav Komisyonu Üyesi, Antrenörlük Vize Seminerlerinde Seminer Eğitmenliği, Antrenörlük Kurslarında Özel Antrenman Bilgisi Eğitmenliği gibi bir çok görevi kesintisiz olarak yaptı ve yaklaşık olarak 10 yıl boyunca İzmir Karate İl Temsilciliği yaptı. Günümüzde de üç yıldır İzmir Karate İl Temsilcili yapmaktadır. 2020 Olimpiyatlarından sonra İl Temsilcilini tekrar bırakma kararı aldı.

          Türkiye Geleneksel Savaş Sanatları Federasyonunun kuruluşunu sağlayabilmek amacıyla 2003 yılının sonunda Türkiye Karate-Do Federasyondaki tüm görevlerinden ayrıldı ve İzmir Karate İl temsilciliği görevini de 2005 yılında bıraktı.
Dünya Dentokan Federasyonun Başkanı R.J. Hobbs tarafından 1994 yılında Dentokan Sanatlarının yaygınlaştırılması için Türkiye temsilcisi ve tanıtıcısı olarak atanan Adnan Şafak Yüksel, Türkiye’de Geleneksel Savaş Sanatları     Federasyonunun kurulmasında liderlik yaptı ve 8.Mart.2005 tarihinde Türkiye Dernekler Dairesi Başkanlığı’nın federasyon kuruluş yönetmeliklerine uygun olarak resmen kuruldu. 11.09.2005 tarihinde Federasyonun birinci olağan kongresinde genel kurul kararıyla tekrar Başkanlığa seçilen Adnan Şafak Yüksel görevine günümüzde de devam etmektedir. 

          Dünya Dentokan Federasyonunun yönetimi tarafından 2006 yılında Ortadoğu, Merkez Asya ülkelerinin baş eğitmenliğine, daha sonrasında da, 1. Ağustos. 2010 tarihinde Dünya Geleneksel Savaş Sanatları Federasyonu tarafından resmi yazılı bir evrak ile genişletilmiş Uluslararası Temsilcilik unvanı verildi, tüm dünya ülkelerinde de doğal olarak eğitmenlik yapabilmekte ve doğal olarak da ulusal liderleri seçme ve atama yetkisine de sahip oldu.
1990 yılından günümüze kadar Dentokan Sanatlarının İzmir’deTürkiye’de ve birçok Avrupa ülkesinde de (Jujutsu, Iaijutsu, Kobujutsu, Shorinryu Karate ve Gojuryu Karate stillerinin) yayılması için çalıştı. Bu çalışmaların neticesinde, Türkiye’nin birçok ilinde mükemmel yeterlilikte yetişen antrenörler ve sporcuların yanı sıra birçok Spor Kulübünün kurulmasını sağladı. Yetiştirmiş olduğu tüm antrenörler başarılı kulüp idarecilikleri yapmaktadırlar ve başarılı sporcular yetiştirmektedirler.DAN DERECELERİ ve EĞİTMENLİK RÜTBELERİ (DERECELERİ)

   JUJUTSU
           8.DAN / KAIDEN
   IAIJUTSU
           7.DAN / KYOSHI
   KOBUJUTSU
           8.DAN / HANSHI
   SHORINRYU KARATE
           8.DAN / HANSHI
   GOJURYU KARATE
           8.DAN / HANSHI
   SHITORYU KARATE
           6.DAN / KYOSHI

All Japan Budo Renmei, Seibukan Academy
Nihon Jujutsu (Japon Jujutsu)  8. DAN / HANSHI

 

 

Federasyonumuzun resmi stilleri;
Geleneksel sanatlarda ve modern branşlarda kullanılan isim farklılıkları ve meşeileri

 

JUJUTSU - AIKIJUJUTSU - JAPONYA
IAIJUTSU - IAIDO - JAPONYA
KOBUJUTSU - KOBUDO - OKINAWA
TOMARITE ve SHURITE - SHORINRYU KARATE DO - OKINAWA
NAHATE - GOJURYU KARATE DO - OKINAWA & JAPONYA
NAHATE, TOMARITE & SHURITE - SHITORYU KARATE DO - OKINAWA & JAPONYA

       

              Tüm Bugeikan sanatlarının uygulayıcıları bir stil veya birden fazla stilde eğitim almaktadır. Federasyonumuz hak kazanan sporculara her stil için ayrı belge vererek ödüllendirmektedir.